O klubie

O klubie

Aktualności - Niesamowita okazja, niesamowite przeżycie - masaż tajski w Klubie Artemis


17 kwietnia 2016

Justyna Skibińska- fizjoterapeutka, pedagog specjalny ;

Justyna : W swojej pracy staram się, wszystkimi znanymi sobie metodami osiągnąć jak najlepszy cel terapeutyczny- w profilaktyce bólu, bólach chronicznych, bólu o podłożu emocjonalnym, w przypadku przewlekłego zmęczenia, depresji itp., w bólach o niewyjaśnionej etiologii .Lubię pracować z człowiekiem jako całością. Na co dzień pracuję z pacjentami neurologicznymi w szkole specjalnej oraz prowadzę swój gabinet. Mój kolejny konik to także praca z osobami z autyzmem, a także wpływ samego dotyku na człowieka jako całość, stąd pomysł stworzenia „Czadu” czyli Centrum Zastępowania Agresji Dotykiem. Ukończyłam cykl szkoleń z terapii czaszkowo-krzyżowej w ujęciu biodynamicznym, jogiczny masaż tajski w Polsce, Belgradzie i Tajlandii, metodę NDT Bobath dla dorosłych, a także szereg szkoleń z terapii tkanek miękkich wg koncepcji „ Taśm anatomicznych” Toma Meyersa ( tzw. Masaż mięśniowo-powięziowy ). Ciągle szukam w swojej pracy metod, które uczą patrzeć na człowieka jako na całość, choć i tak wychodzę z założenia, że naprawdę doprowadza do zmian tylko uważny dotyk z intencją i prawdziwa Obecność.

Oprócz zabiegów z konkretnych metod  proponuję Państwu własną autorską metodę

 

Zabieg ten to połączenie tego wszystkiego czego dane nam było w życiu doświadczyć na kursach, szkoleniach, na sobie, w życiu. Tu wiedza ( oparta na najnowszych metodach fizjoterapii, masażu powięziowego, elementach ma-uri, lomi-lomi, masażu tajskiego, terapii czaszkowo-krzyżowej, elementach masażu peloha) bardzo mocno łączy się z intuicją.

Po wielu latach pracy czujemy i widzimy jak bardzo ciało z którym pracujemy „podpowiada”, co robić.

Pracujemy na wielu poziomach.

  • Ze strukturą ciała ( tzn . wszelkimi zaburzeniami typu skoliozy itp),
  • z diagnozami, z którymi medycyna zachodu nie bardzo może jeszcze dać sobie rady
  • z bólami niewyjaśnionego pochodzenia wszelkiego typu ( bóle głowy, kręgosłupa, stóp, kolan itp.)
  • z emocjami w ciele, ponieważ ciało ma pamięć i nie rozróżnia czy urazy są np. mechaniczne czy to wszelkiego rodzaju traumy emocjonalne, a dotyk dodatkowo jednocześnie kobiecych i męskich dłoni pozwala też na uzdrowienie i zrozumienie wielu blokad na poziomie relacji międzyludzkich
  • z umysłem i myślami bo to one często tworzą niepotrzebne blokady w ciele kiedy człowiek np. za bardzo się martwi, działa według schematów wyniesionych często jeszcze z domu i nie może pójść dalej tam, gdzie chciałby, bo czuje się jakby „ coś go trzymało”
  • z Duchem bo wszystko co robimy, robimy z Miłością, Uważnością i Radością bo tylko taka Obecność może zmieniać i prowadzić często do ponownego odkrycia, że Bóg naprawdę mieszka w każdym z Nas

 

Wspólnie z pacjentem/klientem staramy się dotrzeć do przyczyny obecnego stanu, czasem w Ciszy, czasem przy dźwiękach muzyki, z oddechem.

Czasem dotyk jest mocny i bardzo konkretny, uwalniający, czasem lekki i łagodzący.

Każdy zabieg jest inny bo mocno zależy od obecnego stanu osoby która przychodzi.

Rytuał może być wykonywany w ubraniu, na siedząco, na leżąco, w bieliźnie lub na nagie ciało – wszystko w zależności od potrzeby i aktualnego stanu .

 

Odbiorcy tego zabiegu to dzieci, dorośli i starsi. Osoby z diagnozami neurologicznymi i ortopedycznymi. Każdemu potrzebny jest uważny dotyk, tylko odpowiednio trzeba skorzystać z metody.

 

Rytuał polecam także w momentach tzw zakrętów życiowych czy przed trudnymi egzaminami, decyzjami itp. Człowiek zrelaksowany po prostu widzi więcej, jaśniej i głębiej ;)

 

Rytuał trwa ok 1,5 h. Koszt pojedynczej terapii z danej metody lub rytuału naprawczego to 200 złotych

   Zabiegi jakie jeszcze mogę zaproponować:

JOGICZNY MASAŻ TAJSKI – POŁĄCZONY Z ROZCIĄGANIEM – TZW „JOGA DLA LENIWYCH” Wykonywany w wygodnym, luźnym ubraniu.

W masażu tym używane są techniki rozciągające ciało, mięśnie a także poprawiające krążenie krwi oraz limfy. Kombinacja rozciągnięć opartych o jogiczne asany, która otwiera stawy, wzmacnia mięśnie i redukuje napięcia powoduje, że ciało czuje się zdrowe i lekkie, a nasz umysł jest spokojniejszy.

Techniki głębokiego masażu wykonywane są dłońmi oraz stopami. Nacisk koncentruje się w miejscach bólu, osoby poddawane zabiegowi zachęcane są do pracy z oddechem oraz skupiania uwagi na ciele. Dość często okazuje się, że jest to dla klientów pierwsza lekcja, która pokazuje jak bardzo ciało jest zablokowane.

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA

Terapia czaszkowo krzyżowa jest nieinwazyjną i delikatną formą terapii manualnej polegająca na delikatnych uciskach w obrębie czaszki, miednicy, przepony, kręgosłupa i kości krzyżowej w celu rozluźnienia napięć struktur łączno-tkankowych. Przywraca naturalną pulsację płynu mózgowo-rdzeniowego (przepływającego od kości czaszki po kość krzyżową), który odżywia wszystkie nasze nerwy i tkanki. Z tego poziomu usuwane są wszelkie napięcia i blokady, dzięki czemu nasz organizm może funkcjonować jako zintegrowana całość

ZABIEGI LECZNICZE Z METOD ŁĄCZONYCH

W tej metodzie staram się, wszystkimi znanymi sobie metodami ( w tym też masaż klasyczny) osiągnąć jak najlepszy cel terapeutyczny- w profilaktyce bólu, bólach chronicznych, bólu o podłożu emocjonalnym, w przypadku przewlekłego zmęczenia, depresji itp., w bólach o niewyjaśnionej etiologii

 

PRACA MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWA NA „ TAŚMACH ANATOMICZNYCH” wg. KONCEPCJI THOMASA MEYERSA

Ciało człowieka przez lata funkcjonowania i doświadczania różnych urazów nabiera złych nawyków, co może powodować ból i uciążliwe dolegliwości. Ponieważ odpowiedzialna za to w wielu przypadkach jest powięź – tkanka, która otacza mięśnie i narządy wewnętrzne pracując na niej można zresetować pamięć ciała i przywrócić mu równowagę zarówno w sensie emocjonalnym jak i strukturalnym eliminując ból oraz poprawiając ciało pod kątem postawy.

Autorem metody wg. koncepcji taśm anatomicznych ( powięziowych) jest Thomas Myers, światowej sławy amerykański anatom i terapeuta, który zaobserwował podczas sekcji zwłok mapę połączeń pomiędzy mięśniami w ludzkim ciele i pokazał, jak mogą wpływać na siebie. Odkrył, że mięśnie nie przyczepiają się tylko do kości, ale łączą się ze sobą poprzez tkankę łączną (powięź), dlatego napięcia i skrócenia w obrębie jednej struktury mogą przenosić się w bardzo odległe miejsca w ciele.

Gdy jakiś obszar w naszym ciele w obrębie powięzi skróci się lub przesunie, to będzie on powodował określone ułożenie ciała w przestrzeni. Na przykład wielogodzinne siedzenie prowadzi do skracania się mięśni i powięzi w obrębie zginaczy bioder, przedniej części klatki piersiowej i szyi. Zmienia to ułożenie i sposób poruszania się ciała, prowadząc do przeciążeń i bólu. Poprzez pracę specjalisty nad podwięziami powodującą przesunięcie tkanek możemy zmieniać położenie ciała, sposób, w jaki się ono porusza i funkcjonuje.

Dlaczego ta praca działa na emocje?

Nasza postawa - przykurcze, zbyt wysunięta głowa, nierówne łopatki – mają wpływ nie tylko na funkcjonowanie całego ciała, ale również na stan psychiczny i emocjonalny. I odwrotnie – emocje wpływają na ułożenie sylwetki.

Napięcia i skrócenia w obrębie systemu powięziowego są czymś w rodzaju naszej pamięci ruchowej ciała. Zapadnięty mostek, spłycony oddech, barki i głowa wysunięte do przodu – to może być postawa ciała osoby cierpiącej na depresję, wyrażająca brak energii, zniechęcenie i zwrócenie uwagi ciała do wewnątrz w kierunku problemów. Ciało osoby, która cierpi tak przez długi czas utrwali się w tym ułożeniu. Tkanki przykurczą się, skleją i nawet gdy czynnik, który wywoływał te negatywne emocje, zostanie wyeliminowany, to napięcie i skrócenie tkanek pozostanie jako pamięć tego, co było. Podobnie wszelkie smutki czy lęki utrwalają się w naszym ciele. Celem pracy na powięziach jest odwrócenie tych zmian, które przyniosło ze sobą życie.

Zmiany w ciele mogą też być spowodowane urazami, stanami zapalnymi, bliznami czy złymi nawykami i to także jest wskazaniem do pracy powięziowej. Powięź jest najbardziej unerwioną tkanką w naszym ciele, dlatego pracując na niej, przekazujemy dużą porcję informacji do układu nerwowego, który następnie przeorganizowuje ciało.

                                                                                         

 

                                                                     Do zobaczenia! ;)