O klubie

O klubie

Aktualności - Salsa.


15 lutego 2016

Jutro zajęcia salsy o godzinie 11.00 dla każdego, mogą przyjść również dzieci.
Przypominamy że dla nowych klientów pierwsze wejście bezpłatne. Podczas ferii proponujemy dwutygodniowy karnet dla młodzieży w promocyjnej cenie 40 zł, dla dorosłych 60 zł.

 

Polecamy przeczytać i wpróbować.

Salsa narodziła się w latach 40. XX wieku na Kubie i od tamtej pory jej popularność wciąż wzrasta. Nic dziwnego, że ten gorący taniec, który jest mieszanką rytmów latynoamerykańskich oraz afrykańskich, zdobywa coraz więcej miłośników. Salsę można tańczyć w parze, można też solo. Taniec zachwyca swoją różnorodnością i swobodą ruchów. Z wyjątkiem kilku podstawowych kroków, salsę można improwizować. A choć istnieje kilka odmian tego tańca, ich cechą wspólną są szybkie ruchy stóp oraz miękkie ruchy bioder.

Co daje taniec
Osobom, które lubią prowadzić aktywny tryb życia, a znudziły się tradycyjnym aerobikiem, basenem, czy siłownia, pomysł tańczenia salsy może się szczególnie spodobać. Przede wszystkim dlatego, że tańczenie salsy  zapewnia, w równym stopniu co uczęszczanie na zajęcia fitness,  smukłą linię. Zajęcia taneczne nie tylko pomogą wzmocnić mięśnie oraz poprawić kondycję fizyczną, ale też taniec zdecydowanie wpływa na koordynację ruchów.

Tańczenie salsy poprawia nastrój oraz powoduje, że naprawdę można odetchnąć od codziennych zmartwień. Salsa wyzwala energię. Odpręża i likwiduje stres. Poza tym dodaje pewności siebie, a także sprawia, że ruchy nabierają powabu, wdzięku, lekkości oraz gracji.

Jedną z licznych zalet salsy jest to, że w krótkim czasie można udoskonalić sprawność fizyczną. Dzięki trenowaniu salsy mięśnie całego ciała stają się silne i mocne. Po zaledwie miesiącu widać już pierwsze efekty – smuklejszą talię i ładnie umięśnione nogi.  Wystarczy godzina tego żywiołowego tańca, aby organizm nie tylko spalił trochę kalorii, ale też pozbył się toksyn. Salsa pomaga w walce ze zbędnym tłuszczykiem, a także ujędrnia uda i pośladki. 

Salsa ma jeszcze jedną ważną zaletę. Paniom, które uskarżają się na nadwagę pozwala pozbyć się kompleksów i poczuć dobrze we własnej skórze. Taniec ten, polegający między innymi na kręceniu biodrami, ceni sobie kobiece kształty.

Style salsy
Nie jest trudno nauczyć się podstawowych kroków salsy. Więcej czasu i cierpliwości zabiera opanowanie bardziej skomplikowanych figur - w tym najtrudniejsze jest to, co wyróżnia tańce latynoamerykańskie,  czyli umiejętność płynnego połączenia ruchów bioder z ruchami ciała. Pomimo tego, iż salsa pozwala na improwizację i jest wolnym  tańcem wyodrębnia się poszczególne style salsy.

Styl Crossbody polega na tym, że partnerzy tańczą wzdłuż linii prostej. Jest to styl szybki, charakteryzujący się wieloma obrotami, w którym mieści się dużo figur akrobatycznych.

Salsa Cubana oznacza styl, który rozwinął się na Kubie, a także dzięki kubańskim emigrantom, w Stanach Zjednoczonych. Salsa Cubana może być tańczona na trzy, cztery lub na raz. Ten styl wyróżnia się powolnymi krokami. W salsie kubańskiej podstawowy krok nazywa się guapea i tańczony jest do tyłu lub do przodu.

Rueda de Casino to odmiana salsy kubańskiej, tańczonej przez minimum dwie pary, w kole. Osoba prowadząca, tak zwany „cantador” lub „kapitan” wykrzykuje nazwy poszczególnych figur, które odtwarzają tańczący.

Salsa New York Style jest połączeniem takich tańców jak mambo, pachanga i boogaloo. Na jej kształt miał wpływ również jazz oraz styl afrokubański. Jest tańczona na dwa. Charakterystyczne dla niej są szybkie kombinacje oraz wielokrotne obroty.

Los Angeles Style bywa mylony z New York Style. Jednak w przeciwieństwie  od New York Style, który jest zmysłowy i płynny,  Los Angeles Style pełny jest figur akrobatycznych i ma charakter bardziej sportowy i dynamiczny. Ten szybki i widowiskowy styl salsy tańczony na raz jest najpopularniejszy w Polsce. 

Salsa Portorykańska tańczona jest na dwa. To styl dość podobny do New York. Tu figury są raczej proste, a tancerze mają pole do solowych kroków.

W salsie kolumbijskiej podstawowy krok przypomina mambo. Tak salsę tańczy się w Chile, Peru, czy Wenezueli. To styl trudny, przede wszystkim dla zaawansowanych tancerzy.

Jeśli zdecydujesz na naukę salsy, nie potrzebujesz szczególnego stroju, ważne,  abyś czuła się w nim swobodnie. Dobrze jest mieć wygodne buty, które będą dobrze trzymać stopę i mieć śliską podeszwę.